Dobrý skutek, který může ublížit.

31.01.2022
    Je krásné jakou máme potřebu pomáhat, ale smutné, že pomoc může víc ublížit než pomáhat. Chodíš do parku, lesa nebo do míst, kde lidé umístí lojové koule pro ptactvo v síťce pod myšlenkou, že pomáhají? Jestli ano, je na tobě tuto pomoc a dobrý skutek dotáhnout do konce. 

Posbírejte síťky od lojových koulí. 
 

Nebezpečí lojových koulí v síťce!!

 

Oblíbeným způsobem, jak přikrmovat drobné pěvce, kteří u nás statečně zůstávají celou zimu, jsou lojové koule. Ale právě kvůli síťce, ve které jsou tyto koule uložené, se mohou stát smrtelnou pastí pro různá zvířata. Pokud větší opeřenec spolkne zbytek koule i s plastovou síťkou najednou, může mu v žaludku způsobit velké potíže. Toto nebezpečí hrozí ale třeba i psům, kterým lojové koule voní. Riziko představují plastové síťky i pro drobné ptactvo či hlodavce, kteří se v nich mohou zachytit a zemřít.Nejlépe uděláte, když lojovou kouli ze síťky vyndáte a položíte do běžného dřevěného krmítka, napíchnete na větvičku stromu, případně pořídíte speciální klícku na lojové výrobky. Vždy ale myslete na to, aby se k ptákům nedostaly kočky a neulovily je.

Čím ptáky nikdy nekrmit?

    Tyto potraviny mohou ptákům více uškodit než pomoci. Proto se jim vyhýbejte a ptáčkům je do krmítka ani jinam na zahradu či do přírody nedávejte:

  • zkažené potraviny a zbytky z kuchyně
  • suché těstoviny
  • nevařená rýže
  • čerstvé pečivo
  • kořeněné výrobky
  • uzené výrobky
  • přepálený lůj

Co patří do krmítka?

    Většina našich ptáků má nejraději semena slunečnice a jádra ořechů. V obchodech najdete různé hotové směsi semen pro ptáky na zimní přikrmování. Nasypat jim ale můžete třeba i ovesné vločky, vařenou rýži bez soli a koření či různé bobuloviny (jeřabiny, šípky, hloh, bez černý, rozinky). Rádi mají i jablka a strouhanou mrkev.

   Krmení nedávejte do krmítka příliš mnoho. Raději choďte přisypávat, protože po delší době může plesnivět.

Co kterým ptákům chutná?

  • Sýkorky, (koňadra, modřinka, babka, uhelníček, parukářka), brhlík, šoupálek milují především olejnatá semena (slunečnice, mák, proso, lněné a konopné semeno, řepka), která můžete zpestřit nasekanými vlašskými, nebo lískovými ořechy. Ale nepohrdnou ani tukovou směsí, nebo lojem.
  • Pěnkavy, zvonci, strnadi, dlaskové, vrabci a kosi - semena plevelů a obilovin. Ideálním krmivem je tzv. zadina - odpad od mlátiček a čističek obilí.
  • Drozdovitým ptákům (kos, drozd, kvíčala) vyhovují hlavně bobuloviny. (Jeřabiny, šípky, plody hlohu či bezu černého), ale i jablka, syrová, ale i sušená. Těmto ptákům můžete připravit ptačí strom a ozdobit jeho větve nejen krásně barevnými plody, ale i rozinkami a křížalami navlečenými na nit.
  • Strakapoudi mají rádi lůj ale i tukové směsi.